Papa FrPapa Franjo najavio je prilikom večernjeg slavlja pokorničke liturgije u Bazilici sv. Petra, „izvanrednu svetu godinu“, odnosno „Jubileja milosrđa“, koji će započeti otvaranjem Svetih vrata Vatikanske bazilike na svetkovinu Bezgrešnoga začeća, 8. prosinca ove godine, a završit će 20. studenog 2016. godine, na svetkovinu Krista Kralja.

Nakon što je Sveti Otac 13. ožujka najavio Svetu godinu milosrđa, 11. će travnja, u Bazilici sv. Petra, objaviti bulu kojom saziva Jubilej. Služba proglašenja uključuje čitanje odlomaka iz bule pred Svetim vratima Vatikanske bazilike. Nakon toga, Papa će predsjedati molitvom prve večernje za Nedjelju božanskoga milosrđa.

Izraz „bula“ izvorno je označavao olovni ili zlatni pečat kojim je bio zaštićen dokument od osobite važnosti i kojim se jamčila njegova vjerodostojnost. S vremenom je izraz poprimio značenje samoga dokumenta, koji je pečatom bio zaštićen, a danas se koristi za sve posebno važne papinske dokumente koje na sebi nose papinski pečat.

Poslušajte Papine riječi, kojima najavljuje Jubilej:

„Draga braćo i sestre, često sam razmišljao o tome kako bi Crkva mogla učiniti jasnijim svoje poslanje da bude svjedok milosrđa. To je put koji započinje duhovnim obraćenjem; i trebamo ići tim putem.

Zbog toga sam odlučio navijestiti Izvanredni jubilej koji će u svojem središtu imati Božje milosrđe. Bit će to Sveta godina milosrđa. Želimo ju proživjeti u svjetlu Gospodinovih riječi: „Budite milosrdni kao što je Otac milosrdan“ (usp. Lk 6, 36). I to osobito za ispovjednike! Veliko milosrđe!

Ova će Sveta godina započeti sljedećom svetkovinom Bezgrješnoga začeća, a završit će 20. studenog 2016. godine, na nedjelju Gospodina našega Isusa Krista, Kralja svega stvorenoga – i živo lice Očeva milosrđa. Povjeravam organizaciju tog Jubileja Papinskom vijeću za promicanje nove evangelizacije, kako bi ga moglo animirati kao novi stadij u hodu Crkve, u njezinu poslanju da svakoj osobi donosi evanđelje milosrđa.

Uvjeren sam da će u tom Jubileju čitava Crkva – koja ima veliku potrebu za milosrđem, jer smo grješnici – moći pronaći radost kako bi iznova otkrila i učinila plodnim Božje milosrđe, s kojim smo svi pozvani utješiti svakog muškarca i svaku ženu našega vremena. Ne zaboravimo da Bog oprašta sve i da Bog oprašta uvijek. Ne umarajmo se tražiti oprost.

Milosrdni IsuseOd ovog trenutka, povjeravamo ovu Godinu Majci milosrđa, kako bi svrnula svoj pogled na nas i bdjela nad našim hodom: našim pokorničkim hodom, našim hodom otvorenoga srca, tijekom jedne godine, kako bismo primili Božji oprost, kako bismo primili Božje milosrđe.“

Preuzeto s internetske stranice Vatikanskog Radija