Svi smo mi rođeni i izrasli smo u obitelji. Ona je naše gnijezdo, ona je gnijezdo čovječanstva. Koje je danas stanje obitelji, ako ju pogledamo u svjetlu Evanđelja i budućnosti? Obitelj? Za jedne je ona najveća svetinja na ovoj zemlji. Na njoj počiva cijeli humanizam i sreća pojedinaca. Za druge opet ona je nešto što je već prevladano, što je izašlo iz “mode”. A takvi obično zagovaraju neku otvoreniju zajednicu i ne drže puno do obiteljske veze. Nažalost, ovo zadnje mišljenje kao da postaje sve brojnije. Mnoge obitelji su se “razbile” ili se nikad zapravo nisu niti stvorile. Obitelj je tako u velikoj krizi.

ŽeljkaKad govorimo o obitelji istovremeno se postavlja i pitanje vrjednovanja braka, jer brak je baza obitelji. Ako je brak u krizi onda je u krizi i obitelj jer jedno bez drugog ne ide. No, uz sve poteškoće bračne zajednice još ne poznajemo neko zajedništvo koje bi bilo bolje od obitelji. Dapače, misli se da obitelj nije idejni proizvod nego nešto što izvire iz ljudske naravi. Obiteljske poteškoće su poteškoće koje izviru iz samog čovjeka. Stoga, ako obiteljski čovjek nije spreman mijenjati se, ako nije spreman na poboljšanja, i obitelj će ostati problematična. Ne može se imati pitomu obitelj, a divlje roditelje.

Obitelj je stvarnost kroz koju čovjek izrasta u čovjeka. I to traje cijeli život. Čovjek trajno raste i trajno treba obitelj. Unutar obitelji čovjek se nalazi i prepoznaje kao čovjek. Sve su druge zajednice samo slika obitelji. Obitelj nije samo naša biološka potreba nego duševno ostvarenje i duševni sadržaj. Obitelj je duh zajedništva. Taj duh je nešto što je skoro neizrecivo, nešto što svatko upije u sebe i nosi kroz cijeli život. Zato obitelj ima svoju unutarnju vrijednost i svoju duhovnost. Zato kršćanstvo vrjednuje brak i obitelj kao nešto sveto i božansko. Pa kao što je brak sakramenat, tako je i obitelj. Bog je u obitelji i po njemu ona nije nešto prolazno nego nešto preko čega se dolazi do “iskustva” samoga Boga. Obitelj je mjesto ljubavi i zajedništva. U njoj se događa prvo iskustvo ljubavi i nadanja

Danas, unatoč mnogim znakovima krize i često ranjenih odnosa, obitelj je uistinu »škola čovječnosti« (usp. Gaudium et Spes, 52), za kojom se snažno osjeća potreba

Postoje osobe kojima je obitelj na srcu i u srcu… Postoji osoba koja je za to da u Ustav RH uđe odredba po kojoj je brak životna zajednica žene i muškarca… Tu akciju predvodi građanska inicijativa »U ime obitelji«, a njezina predstavnica je dr. Željka Markić, koja se hrabro borila u organiziranju referenduma na kojem su građani mogli izreći što misle o tako važnim temama kao što su brak, usvajanje djece i obitelj… 

O tome zašto smatra da je važno definiciju braka unijeti baš u ustav, odnosno, koje opasnosti prijete ako se to ne dogodi i od koga i čega treba štititi brak – imat će u našoj župi predavanje  4. studenoga 2014. baš dr Željka Markić, supruga i majka četiri sina…

Program:Pogled

–         18 h sv. krunica

–         18. 30 h  sv. misa

–         nakon mise predavanje na temu: “Obitelj danas”

          Dođimo, slušajmo riječi predavanja srcem – zagledani u primjer Svete Obitelji… Neka nam ona pomogne pronaći puteve istine i milosrđa za obitelj, za sve, za hrabrost vjere i ponizno i iskreno prihvaćanje istine u ljubavi.

fra Ante