Hodočašće je uvijek zauzimalo važno mjesto u životu kršćana kao i uostalom u životu svih vjernika. Tijekom povijesti, kršćanin je polazio na put da slavi svoju vjeru na mjestima koja čuvaju uspomenu na Gospodina ili na onim mjestima koja predstavljaju važne trenutke povijesti Crkve. Posjećivao je svetišta koja časte Majku Božju ili svetišta koja podržavaju živim primjer svetaca.

Njegovo je hodočašćenje proces obraćenja, žudnja za intimnošću s Bogom, povjerljiva molitva za svoje materijalne potrebe. U svim svojim mnogostrukim vidovima hodočašće je uvijek bilo za Crkvu čudesni dar. Konačno, evangelizacija, produbljivanje vjere i duhovnoga života jedan je od prvih ciljeva radi kojih Crkva predlaže i bodri hodočašća.

Kada govorimo o hodočašću u Međugorje, ono je susret s Marijom, zvijezdom evangelizacije. Ono je zapravo povlašteno mjesto susreta s njezinim Sinom kojega nam ona daje. Ovdje kršćanin kreće na put s Marijom stazama vjere, stazama ljubavi, stazama svijeta, da se uspne do Kalvarije i da ondje bude kraj nje poput ljubljenoga učenika, kojemu je Krist povjerio svoju majku, do Dvorane Posljednje večere da od njezina uskrsloga Sina ondje primi dar Duha Svetoga.

Međugorje je doista mjesto žarke molitve, potresnih obraćenja i čudesnih ozdravljenja i radosne nade. Ono je izvor milosti i svjetla. Pravo pravcato čudo! U njemu se čudesne stvari događaju. Hodočašćenje u Međugorje mijenja ljude… Najveće je i najljepše čudo što se ljudi u Međugorju obraćaju, što se mijenjaju…

Ono što je posebno u svetištu Kraljice Mira, što ne možemo naći u drugim mjestima, jest osjećaj da se nalazimo u djeliću raja, to je takva ljubav, takva radost, takav mir…

Sretni smo i ponosni što naša župa bl. Ivana Pavla II. u Petrinji organizira hodočašće u Međugorje od 14. – 17. 11. (studenoga) Idemo da u jednostavnosti i poniznosti otvorimo svoja srca  Isusu po Marijinoj milosti…

Želimo najdublji sastanak duše koja treba oproštenje. Nosimo Isusu svoje grijehe, da nam po svećeničkom odrješenju dade svoju milost, otkupljenje i posvećenje. Može se reći: da se ovdje čovjek mijenja jer spoznaje na sasvim novi način istinu o sebi o svojem životu, o smislu života, o Bogu i ljudima…

Kraljice Mira, moli za nas!