Ljudima suvremenoga svijeta, preopterećenih brigama i raznim teretima potreban je odmor – da poput Isusa s učenicima odu u osamu… Zapazimo, učenici s Isusom odlaze na samotno mjesto… Zato, ako mislimo da je osama osamljenost, da je bijeg od ljudi, varamo se…

Osama je mjesto na kojem možemo uzajamno s drugima podijeliti svoja iskustva neuspjeha, poteškoća i razočaranja… Osama je mjesto molitvene prisnosti s onima koji se međusobno razumiju, gdje ne treba puno riječi i tumačenja, gdje pronalaziš sebe u Bogu, ali i u drugima! U takvoj osami svojoj duši možeš dati nove, svijetle misli i vizije, možeš je osloboditi od negativnosti i depresivnih osjećaja i samooptuživanja…

Moje iskustvo osame govori o ispunjenosti blizinom drugoga koji razumije razloge mojih umora i granicu snaga… Osim toga, osama može biti moć osluškivanja onoga kome je potrebna pomoć, koji je ostao bez cilja i životnog uporišta, koji ne zna zašto djeluje nepotpuno i bez nade, koji je povjerovao u zlo i uzaludnost borbe za dobro!

Razmislimo! Što naše susrete i komunikaciju dovodi do toga da međusobne veze pucaju? Je li to pretrpanost naših termina, jesu li to naše obaveze, dužnosti ili kriva očekivanja? Možda iskustvo potrošenosti koja više ne pridonosi rastu zajedništva u obitelji, poslu…?

Koji kriteriji upravljaju našim odnosima s ljudima? Radikalno služenje, ili gospodarenje nad drugima? Imaš li ti nekoga u svom životu da ti olakša premorenost, razočaranje, duhovnu krizu…? Gdje je u svim takvim tvojim situacijama Isus? Tražiš li ga, želiš li s Njim biti u osami? Vjeruješ li da te On želi i može ohrabriti svojim božanskim mislima, osjećajima i čežnjama? Učvršćuješ li svoj odnos s Njim?

Najsigurniji način da ne razočaramo sebe i druge jest okrenuti se Isusu, pogledati Njegovo svjetlo Lice koje je jedino sposobno rasvijetliti naše nesigurne putove, nemire, iskustva neljubavi i beznađa… Želiš li se odmoriti uz Isusa tako da ti On vrati dostojanstvo življenja i mir koji će tvom životu biti snaga? Hoćeš li ozdravljenje da bi i ti mogao biti poslan unositi nadu u opterećena i premorena srca zbog odbačenosti, poniženja, ispraznosti, oholosti… koji nagrizaju korijen ljudskog života?

Dolazak Isusa u ovaj svijet donosi nam blagost i poniznost kakve nitko nema, osim Isusa Krista! Za Njega su upravo te vrednote – mjera čovještva! Još bolje, one su umjerenost kao ravnoteža između božanskog i ljudskog! Želimo li mi biti mjereni Isusovom mjerom? Ima li u nama mjesta za takvu mjeru, ili nam je ona neprihvatljiva? Možda smo neumjereno ponosni i ne želimo da se u nama nastani “mjera dara” Isusove čovjekoljubivosti…

Cijela liturgijska godina poziva nas  na svetost! Nećemo kršćanski hod prema savršenosti, svetosti… ostvariti bez čestog i revnog pristupanja sakramentima obraćenja i posvećenja: svete Ispovijedi i Euharistije! „Trgnimo se i krenimo kao vjernici iz ispovijedi u ispovijed, da primimo dragocjeno svjetlo za svoj put prema savršenstvu, da stječemo iskustvo sve dubljeg zajedništva s milosrdnim Gospodinom, sve do poistovjećivanja s Njim u velikom otajstvu Euharistije…“

Nije li intimno i uzajamno zajedništvo s Isusom u pričesti naša najveća težnja, već ovdje na zemlji osjetiti Nebo?

Pa, iako teškoće, protivnosti i razne prepreke otežavaju, ponekad čak pritišću naš život toliko da su nam snage i hrabrost u zalaganju za dobro u opasnosti da popuste zlu, ne zaboravimo, i u takvim trenucima: Bog nam je blizu, nada nam dolazi u pomoć…

Došavši k nama… pošao je ususret čovjeku, preuzimajući ljudsku narav postao je pratilac ljudi za sva vremena! On, Stvoritelj i Spasitelj u svojoj veličanstvenosti, svetosti i milosti, „iznad svake zemaljske stvarnosti dolazi među nas živeći sebe jednim od nas – da bi ispunio svoj život i svetost u nama“! O, kojeg li radosnog otajstva! Otajstva utjelovljene Riječi

Oče, tražeći osamu pronađoh Tvoju blizinu! Hvala Ti, što sve moje osjećaje natapaš svojom božanskom ljubavlju, nježnošću, uspješnošću, mirom i zdravljem. Sve je u planu Tvoje ljubavi, hvala Ti! Da bismo upoznali ljepotu Tvoje ljubavi tvoja je Riječ tijelom postala. Oče Riječi, hvala ti za jedinstvenu Riječ, za Sina tvoga! U Njemu si nam se objavio i darovao život! Hvala ti za Riječ po kojoj kruh i vino i danas na oltarima cijeloga svijeta postaju Tijelom i Krvlju istoga Sina tvoga, Isusa Krista…Želimo ići putem savršenosti, savršenstva presvetog Otajstva Euharistijskog kruha, Sinovljeva tijela bez mane! Pred nama je nova nada…  

Ivan