Prije osam godina na današnji dan, 2. travnja, vratio se u Kuću Očevu blaženi Ivan Pavao II. Papa Wojtyla je uvijek bio vezan uz Jorgea Marija Bergoglia, kojeg je 1992. imenovao biskupom, a 2001. proglasio kardinalom.

Donosimo nekoliko odlomaka iz dviju homilija tadašnjeg nadbiskupa Buenos Airesa o Ivanu Pavlu II.

„Ivan Pavao II. se nije bojao jer je svoj život proživio razmatrajući Uskrslog Gospodina”. Kardinal Bergoglio je ove riječi izgovorio 1. svibnja 2011. u katedrali u Buenos Airesu. U Rimu je to bio dan beatifikacije Karola Wojtyle, ali i u Argentini je Crkva, i ne samo ona, živjela dan slavlja. Ivan Pavao II. – naglasio je budući papa Franjo – nije se bojao i upravo zato “je slomio diktature”.

“Hrabrost, postojanost koju nam daje Kristovo Uskrsnuće – istaknuo je tom prigodom – radost što nam je oprošteno po milosrđu Gospodinovom oduzimaju nam strah“. I zaključio je da „mogu i danas u našem srcu odjekivati Isusove i riječi blaženog Ivana Pavla II: ‘Ne bojte se’“.

Šest godina ranije, 4. travnja 2005., nadbiskup Buenos Airesa služio je Svetu Misu u Buenos Airesu u spomen na blaženog Wojtylu i to dva dana nakon njegove smrti. Ivan Pavao II. – rekao je tom prigodom – je bio postojani Gospodinov svjedok koji je bio u zajedništvu sa svojim narodom, “povezanošću jednog čovjeka s Bogom”. Dosljedno je svako svoje jutro „mnogo sati provodio u klanjanju“ i zato „je dopustio biti prožet Božjom snagom“. Povezanost – naglasio je budući papa Franjo – „se ne kupuje, povezanost se proučava“. Povezanost „se njeguje u srcu po klanjanju“. „Vjerujem – dodao je kardinal Bergoglio – da o Ivanu Pavlu II. možemo reći da je bio dosljedan čovjek jer je dopustio da bude izrezbaren voljom Božjom“. „U vremenu u kojem su nam potrebni svjedoci više nego li učitelji – zaključio je nadbiskup Buenos Airesa – Ivan Pavao II. je živio sve do kraja tako bio upravo to: Svjedok vjerni“.

Prije osam godina u 21.37 sati ugasilo se svjetlo u radnoj sobi pape Ivana Pavla II. To je bio znak da se Karol Wojtyla preselio u nebesku domovinu. Oko tri milijuna vjernika tih je dana prošlo pokraj njegova odra, a na njegovom proglašenju blaženim 1. svibnja 2011. godine sudjelovalo je gotovo pola milijuna ljudi.

Taj veliki papa, koji je vodio kormilo Petrove lađe gotovo 26 godina, proputovao je sa svoja 104 putovanja gotovo čitav svijet. Bio je žrtva atentata Mehmeta Ali Agce, ali se ipak zahvaljujući Gospinoj zaštiti uspio spasiti. Njegova je smrt ostavila duboku prazninu među vjernicima, no njegov će lik ostati trajno utisnut u srcima onih koji su ga imali sreću upoznati, a još više kod onih koji su imali priliku susresti se s njime.

Niti jedan se papa nije susreo s tolikim brojem ljudi: na više od tisuću općih audijencija srijedom sudjelovao je do sada više do 16 milijuna hodočasnika, ne ubrajajući u to posebne audijencije i vjerska slavlja. Samo u tijeku Velikog jubileja 2000. u Rim je hodočastilo više od 8 milijuna hodočasnika. Pored toga Papa se susreo s milijunima ljudi tijekom svojih putovanja diljem cijeloga svijeta. Ukupno, s Papom se u Vatikanu ili na njegovim međunarodnim putovanjima, u kojima je prešao udaljenost koja je gotovo jednaka trostrukoj udaljenosti između Zemlje i Mjeseca, susrelo više od 300 milijuna ljudi. Brojni su također ljudi iz vlasti koje je Papa primio u audijenciju. Dovoljno je podsjetiti na 38 službenih posjeta i drugih 650 audijencija ili susreta s vođama država kao i 212 audijencija i susreta s premijerima raznih država.

Proglasio je novih 1338 blaženika i 482 novih svetaca. To je više od svih papa prije njega zajedno, koji su proglasili ukupno 302 sveca. Među svetima su i Hrvati Leopold Mandić i Marko Križevčanin, a među blaženima Alojzije Stepinac, Ivan Merz i Marija Petković.

Vječni Bog pozvao ga je u svoj dom u subotu 2. travnja u 21,37 sati. U času smrti Ivana Pavla II., koji je umro u privatnim vatikanskim odajama, uz njega su u duhu i molitvi bili vjernici širom svijeta, osobito stotinu tisuća na Trgu sv. Petra, a Papin odlazak intenzivno je posredstvom medija pratio čitav svijet.