U subotu uoči Došašća, točnije 01.12.2012., naša Kurija Kraljica mučenika je organizirala za sve aktivne Marijine legionare jednodnevnu duhovnu obnovu pod vodstvom patera Ante Barišića, koja je održana u prostorijama pastoralnog centra katedralne župe Uzvišenja Sv.Križa u Sisku. Susretu je nazočilo oko 40. sudionika.

Program obnove:

– nagovor u dva dijela,

– klanjanje pred Presvetim,

– sv.misa

Nakon zajedničke molitve pater je započeo nagovor uvodnom pjesmom: Dođi,dođi nam Gospode…, zazivom, molitvom upućenom Duhu Svetomu i pitanjem:što je duhovna obnova?

Duhovna obnova je obnova vjere jer vjera bez djela i ljubavi je mrtva.To je milosno i privilegirano vrijeme.U prolaznosti života smo pozvani da ovo vrijeme iskoristimo, potrebno je otvoriti se, približiti se, sjediniti se s Bogom i nastaviti živjeti s njim. Nitko s Bogom nije sjedinjem kao Marija. Duh Sveti nas darom mudrosti vodi kroz sve dane – srce gore,uvjek otvoreno,nadahnuto.On nam uvjek govori. Govori i onda kada je kriza vjere.Po milosti i daru vjere Gospodin nas osposobljava da budemo svjedoci vjere.

Papa Benedik XVI je ovu godinu proglasio Godinom vjere. U Godini vjere je potrebno promišljati o temeljima katoličke vjere, moliti za ozdravljenje vjere. Društvo je bolesno – duhovno bolesno. Nedostaju svjedoci vjere.
Nova evangelizacija – sve što nam je Isus dao treba zaživjeti na novi način. Nedostaje žara u navještaju vjere … Ne možemo dopustiti da sol obljutavi, treba doći do novog osluškivanja Božje riječi. Tu nam je Gospa poticaj. Malo je ljudi koji se dnevno hrane Božjom riječi,vlada duhovna glad. Čega je srce puno – usta govore – prenositi drugima,  onima koje je Bog stavio na naš put.
Marija! – Život vjere, ona svoju vjeru hrani otvorena riječi Božjoj . Naša vjera nije čvrsta, postojana. Često nakon sv.mise (u osluškivanju vjernika) kao da se nije dogodio susret s Bogom, s Božjom riječi, po kojoj trebamo živjeti tjedan dana. Đavao nas u našoj slabosti želi zavesti.
Čovjeku koji je duhovno ranjen, depresivan,važan je  ponovni susret s Isusom, jer on  je došao da liječi bolesne, slomljena srca, došao je da baci oganj da plane.

2-

Božić  dolazi, on je blagdan radosti, a ako ne budemo kao djeca nosit ćemo sami svoje breme. Kriza vjere je kriza prisutnosti vjere  . Treba vjerovati, vjera nam daje snagu da možemo dalje Marija vjeruje u svemu , u svakom trenutku. Ona je uzor vjere, trebamo je osluškivati, slušati bilo njezine vjere, jer ona želi najbolje, a to je biti s Isusom. Biti s Marijom je dar- hvala Bogu da smo pod njezinom zaštitom.
Želimo promišljati i moliti da nam Duh Sveti želi pomoći, on nas spaja sa Isusom. Isus nam želi dati istinuda živimo u toj istini.Vrijeme ozdravljenja – nikad tugu ne nositi u srcu jer je to tumor  koji boli i razara (đavao nameće sve svoje u ovom svijetu).Sve svoje probleme trebamo staviti pred Isusa,vjerovati mu,otvoriti mu se na sv. misi, na klanjanu,u ispovjedi…,jer On nas nikad ne ostavlja… Bitno je da probudimo svoju vjeru koja je dar.
Siromaštvo ljudi je neznanje i nevjera. Isus kaže:”Žao mi je naroda…”Narod koji je ne naučen, bez života, bez pastira nema plodova, tu grijeh razara,narod treba utjehu,treba nekog tko će ga povesti Isusu.
Vjera je zahvat, silno povjerenje da je On tu, povezani s ljubavlju, da se daje – narav ljubavi. Bog se neprestano daje, što više dajemo više primamo – vide se nova lica, lica svjetla.

Gospa je prvi apostol, svjedok, govori:”Otvorite vrata mome sinu”. Ljudska narav uvijek ide protiv nekog, pruža otpor. Trebamo moliti Duha Svetoga da doživimo Boga, a onaj tko je doživio Boga treba svjedočiti drugom.

Nakon pjesme Čuj nas Majko… slijedilo je osluškivanje Isusa – po osluškivanju krotimo srce, Isusu po Mariji; nakon pjesme Krist na žalu…slijedilo je potpuno predanje Gospodinu – milost potpunog predanja po zagovoru Gospe.

Vjera raste tumačenjem Božje riječi – biblijski sat. Bez Biblije nema vjere, radosti. S Biblijom smo pozvani na druženje s Bogom, hranimo se Božjom riječi.Otvorimo vrata Isusu, vrata vjere! ,Isus nas voli, mi smo voljeni grešnici. Sjedinjenje s Bogom je započelo našim krštenjem. Isus čini čudesa iz samilosti prema ljudima, da probudi vjeru ljudi – blaženi koji vjeruju a ne vide, vjera je silan Božji dar. Rasti u vjeri znači zahvaljivati za sve – za svoje tijelo – koje je pravi molitvenik, zahvaljivanjem čistimo srce. Zahvaliti za primljeno kako bi mogli dobiti nove milosti i darove. Često ne zahvaljujemo za primljene milosti.
Ispraznost je znak pomanjkanja vjere (magija,vračanje…), gdje je manja vjera sve je više ispraznosti – jadan narod! Riječ Božja u Bibliji vraća vjeru, oživljava.
Nakon pauze s pjesmom Primi mila Majko…započeo je drugi dio nagovora.

3-

Što mi, Marijina legija, možemo napraviti u našoj župi u Godini vjere?

Njiva je velika a radnika je malo.
Svećenik je navjestitelj vjere, apostol radosne vijesti, mora biti radostan kako bi mogao   donijeti radost drugomu. On je  često opterećen svjetovnim poslom, on je svjedok ljubavi Srca Isusova, svakomu tko je žedan Boga živoga treba dovesti Isusa.
Bog nam je svima dao talente, poziva nas na molitvu, zato ne gubimo snagu za nebitno, molimo za župu i župljane! Moć molitve je velika, ni jedna nije uzaludna;
Ne možemo primiti milosti Duha Svetoga bez poniznosti. Mali primaju milost. Gospa je puna milosti. Bog želi svima nama dati milost. Što se više otvorimo više primamo. Đavao ne podnosi poniznost, želi navesti na oholost. Duhovna oholost – kad dobijem milost  – ja sebe pokazujem, ono što je moje – to je grijeh,ono što je od Boga – to je milost;
Božji dar su : služenje, malenost, mudrost, pronicljivost;
Otvaranje sv.misi – kruh koji s neba daje. Isus sebe daje da izađemo iz svoga egoizma i počnemo sebe davati;
Moliti za milost pravog istinskog obraćenja. Nema obraćenja bez sakramenta ispovijedi – kajem se, želim se promijeniti, da se dogodi novi život uz njegovu milost po Duhu Svetome.
Dok Mariju častimo, uzvisujemo – to činimo Bogu – jer ona je savršeni put do Boga. Mi smo Marije – nosimo Isusa u obitelji, u bolnicu…

Što je što?
suvremeno društvo – otuđenje;
Duh Sveti – zajedništvo;
Biblija – snaga Božje riječi, oživljuje, liječi;
Istina – po Isusu oslobađa;
Đavao – smeće u katoličkoj crkvi, kradljivac Božje riječi;
Đavla tjera – post, Božja riječ.

-4-

Došašće – dođi,dođi Isuse! U vremenu Došašća trebamo biti usmjereni na Mariju, majku života, ona je majka Sina Božjega – najveća njezina čast je Bogorodica.
Da bi prepoznali Isusa na sv. misi potrebno nam je nutarnje ozdravljenje očiju. Jer kako se Isus osjeća kad ga primamo radi reda, a ne iz ljubavi? Nedostaje nam žara, žive vjere, moramo moliti za milost žara, da zapali naše srce, moliti Duha Svetoga za milost pomazanja.
Gospa nam pomaže da se sjedinimo s Isusom.U Godini vjere preporuča da se pohode njezina svetišta. Ona je zaručnica Duha Svetoga, po njemu nas vodi, pomaže da pobijedimo đavla. Đavao ne podnosi da ga Djevica čista i ponizna pobjeđuje.

Slijede:

Zazivi, zahvale, ispit savjesti;
klanjanje pred Presvetim, prilika za ispovijed;
sv.misa.
Sv.misu je predslavio  pater Ante Barišić u zajedništvu sa:župnikom župe vlč. Ivicom Mađerom, kancelarom  mons.Markom  Cvitkušićem i prečasnim  Alozijem  Petranovićem,- župnikom u miru.
U propovijedi je pater govorio o ljudskom srcu. Najteže je promijeniti ljudsko srce. Ljudsko srce je vrt koji treba obrađivati, izlagati ga  zrakama  Božje ljubavi i milosti. Srce Isusovo je izvor ljubavi. Voda i krv teku kao rijeka milosti. Ako se tu napajamo Isus nam liječi i obnavlja srce. Iz ljudskog srca izlazi zlo i grijeh.Trebamo moliti Isusa da nam obnovi i očisti naša srca. Isus govori – “pazite da ne izgubite duhovnu kondiciju”, kraljevstvo Božje je u tome. U svako vrijeme  molimo i radujmo se, da drugi vide u nama naš žar i da ga požele!

Zabilježile: Julijana Nilić i Suzana Vogrinc